Въззивната и касационната са контролни инстанции. Те са предназначени за проверка на невлязла в сила присъда, от гледна точка на нейната законосъобразност, обоснованост и справедливост. Във въззивната инстанция се допускат всички доказателства и доказателствени средства, които могат да бъдат събрани по реда на НПК, без каквито и ограничения. Въззивния съд проверява изцяло правилността на присъдата, независимо от посочените от страните основания. Той може да отмени или измени присъдата и в необжалваната част.
Функционална компетентност.
-решенията от районния като първа инстанция се разглеждат от окръжния съд като въззивна инстанция.
-на окръжния съд от апелативния съд.
-решенията на военните съдилища от военния апелативен съд като въззивна инстанция.
Въззивните съдилища заседават в състав от трима съдии.
Въззивното производство се образува по жалба на страните или по протест на прокурора. Подсъдимия може да обжалва присъдата, както и неговият защитник във всичките й части: гражданска или наказателна. Интересите на гражданския ищец и гражданския ответник са свързани с гражданската част на присъдата. Те могат да атакуват присъдата само в гражданската част. Частният тъжител и частният обвинител могат да обжалват присъдата, ако са накърнени техните права и законни интереси. Те не могат да обжалват присъдата, ако тя е постановена в съгласие с направените от тях искания. Прокурора може да протестира присъдата във всичките й части: наказателна, гражданска, когато счете, че присъдата е неправилна. Прокурора може да атакува присъдата и за това, че наложеното наказание счете че е ниско или завишено.
Жалбата и протестът могат да бъдат оттеглени от жалбоподателя и от прокурора, който участва в заседанието на въззивната инстанция, до започване на съдебното следствие, а ако такова не се провежда - до започване на съдебните прения. Протестът може да бъде оттеглен и от прокурора, който го е подал, до образуване на производството пред въззивната инстанция. Защитникът не може да оттегли жалбата си без съгласието на подсъдимия, а поверениците - без съгласието на техните доверители.
Жалбата или протеста се подават в 15-дневен срок от обявяване на присъдата. Срока е преклузивен. Жалбата или протеста се подават чрез съда постановил акта. Жалбата е писмена. В нея трябва да бъде отразено: съдът, до който се подават, от кого се подават, за какво е подадена, от кого е, да е подписана и да е в толкова екземпляри колкото са страните в процеса. Жалбите и протеста имат суспензивен ефект или деволувиден ефект. Суспензивния ефект препятства влизането в сила на атакуваната присъда и тя не подлежи на изпълнение. Деволутивното действие пренася висящото дело в по горен съд.
Компетентен да приеме жалбата /протеста/ е съда постановил обжалваната присъда. Той се явява своеобразен филтър. Съдия от първоинстанционния съд връща жалбата и протеста, когато:
не отговарят на изискванията и пропускът или несъответствието не бъде отстранено
не са подадени в срока от обявяване на присъдата и за закъснението няма уважителна причина
не са подадени от лице, което има право на жалба или протест.
Делото, заедно с постъпилите жалби, протести и възражения, се изпраща от първоинстанционния съд на въззивната инстанция. Съдът, чрез който е подадена жалбата или протестът, незабавно съобщава за това на заинтересованите страни, като им изпраща преписи от тях. Въззивното производство също има 5 етапа. Тук не е необходимо да се призовават и разпитват вече разпитани лица. Ако съдът приеме, че е необходим техният повторен разпит, или когато техните показания или заключения ще се отнасят до новооткрити обстоятелства тогава се призовават. Присъствието на подсъдимия не е задължително. Страните могат да представят нови писмени и веществени доказателства до даване ход на делото. Защитниците и поверениците могат да бъдат сменени от техните подзащитни и доверители като упълномощят нови за въззивното производство. Участието на прокурора в съдебното заседание по делата от общ характер е задължително. Жалбата и протестът се разглеждат в съдебно заседание. Разглеждането на делото започва с доклад на съдията-докладчик. В доклада се излага същността на присъдата и съдържанието на жалбите, протестите и възраженията, както и допуснатите доказателства. При провеждане на съд. следствие съдът може да използва всички способи за събиране и проверка на доказателствата. Страните в първо инстанционното съдопроизводство участват във въззивния процес в същото процесуално качество. За това не е допустимо частния тъжител или частния обвинител да предявят граждански иск, ако не са предявили такъв при първоинстанционното разглеждане на делото. Въз.съд произнася своето Р, а то може да потвърди решението на първоинстанционния съд, да отмени присъдата, да постанови нова присъда. Р се взема на тайно съвещание.
В Р си въз.инстанция следва да посочи по чия жалба или протест е извършено производството, съдържание на присъдата, жалбата и протеста, посочване на доводите изложени от страните в съд. заседание и Р по жалбата и протеста. Когато потвърди присъдата въззивния съд посочва и основанията за неприемане на доводите в жалбата и протеста. При решаване на въпроси относно виновността и отговорността на подсъдимия с присъда следва да установи новите фактически положения. Р на въззивния съд заедно с мотивите се изготвя не по късно от 30-дн. срок от съд,заседание в което делото е обявено за решено. Р заедно с мотивите се обявява в съд.заседание с призоваване на страните или им се съобщава писмено, че е изготвено съдебното решение.