Съдия-докладчика който ще гледа делото трябва да се запознае с него. Действията извършва в закрито заседание, в неговия кабинет, а не протича публично, като работи сам. Той трябва да уточни дали съда където е внесено делото му е подсъдно. Ако делото не му е подсъдно изпраща делото на този съд който е компетентен да го разгледа. Ако обаче делото е подсъдно на по висшестоящ съд връща делото на Пр. Ако делото е за военно престъпление се разглежда във военен съд. Спорове за подсъдност се решават от ВКС. Съдия-докладчика изяснява допуснати ли са съществени нарушения на процесу.правила, може ли да се разгледа делото по бързото производство,може ли да се гледа делото при съкратено съд.следствие. Ако има основания за прекратяване или спиране на производството съдия докладчика спира или прекратява съд. производство. Основанията за спиране и прекратяване са същите както в досъд производство.
Основания за прекратяване по дела от общ характер са:
- деянието ако не съставлява престъпление или такова не е извършено
- деецът не носи наказателна отговорност поради амнистия
- наказателната отговорност е погасена поради изтекла давност
- деецът е починал
- след извършване на престъплението деецът е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието изключващо вменяемостта
- деецът се освобождава от наказателна отговорност с налагането на възпитателна мярка
- деецът е лице действал като служител под прикритие в рамките на правомощията му
- когато пострадалият е трябвало да подаде тъжба до Пр. в предвидени случай в НК, а не е подал такава.
- при трансфер на наказателно производство и по отношение на същото лице е допуснато трансфер
- спрямо същото лице за същото престъпление има незавършило производство, влязла в сила присъда, споразумение или определение на съда, разпореждане за прекратяване на делото.
При прекратяване на делото съдя-докладчика се произнася за веществените доказателства и мярката за неотклонение, мярката за обезпечаване на гражд.иск.Препис от разпореждането за прекратяване се връчва на прокурора,обвиняемия и на пострадалия. Ако прокурора счете,че прекратяването не е законосъобразно, той може да протестира.Съдия докладчика решава има ли престъпление или не, минала ли е давността, налице ли е амнистия,налице ли е друго дело по същия повод, подсъдимия дали е в състояние което изключва вменяемостта, има ли основание за сключване на споразумение с подсъдимия, при открити или закрити врата ще се разгледа делото, дали има нужда от преводач или тълковник, мярката за неотклонение на обвиняемия да остане ли в сила, или да се измени. Ако деецът е служител под прикритие не може да се образува производство. Ако съдия-докладчикът констатира нарушения прекратява съд. производство и връща делото на прокурора за да се отстранят.
Делото се спира:ако обвиняемия е заболял/изпаднал в състояние изключващо вменяемостта,ако е в чуж-бина,ако обвиняемия е придобил имунитет и на всички основания посочени в чл.2526 НПК. Когато са налице основания за освобождаване от нак.отговорност с налагане на адм. наказание по чл. 78а НК,съдия докладчика насрочва, разглежда и решава делото по реда на особените правила. Ако са налице основания за разглеждане на делото в съд.заседание,съдия докладчика информира заинтересованите лица за датата и мястото на съд.заседание. На пострадалия се изпраща съобщение за това кога ще се проведе съд.заседание и че ако желае може да встъпи в процеса. Ако е починал пострадалия се уведомяват неговите наследници, да встъпят в процеса.Съдия-докладчика преценява дали е необходимо привличането на запасни съд. заседатели и съдии,разпорежда да се призоват лицата за процеса–ВЛ,видетели и др.необходими за устано-вяване на обективната истина. Гл.субект в нак.процес е съда.Той има ръководно-решаваща функция. На страните се осигурява възможност да реализират дейност по съотв.процесуална функция в съд. заседание.