Международна компетентност по дела за произнасяне на правоспособност. Българските органи са компетентни да се произнесат по правоспособността на едно лице, винаги когато този въпрос е поставен инцидентно по друго дело, по което друго дело има установена компетентност на българския съд – например за да се определи дали едно лице е титуляр на вещни права или пък дали едно лице е способно да наследява. Въпросът за правоспособността е изрично изключен от действието на Регламент 44/01, според който международната компетентност по такива дела се определя от националните норми на международния граждански процес.
2. Приложимо право при определяне, промяна и защита на името на физическите лица
Българските съдилища са винаги международно компетентни да гледат искове за промяна или защита на името, когато лицето е български гражданин или има обичайно местопребиваване в България.
Името на лицето и неговата промяна се уреждат от отечественото му право. Когато в БГ се роди едно дете, което е чужд гражданин, обстоятелството че нашето право изисква името да се състои от 3 имена – собствено, бащино и фамилно няма да се вземе предвид, ако родителите дават име на детето съгласно правото на държавата чийто гражданин е то – в много държави има само 2 имена.
При една промяна в гражданството на лицето новото му отечествено право ще урежда последиците от тази промяна за името – дали ще се промени името. Ако български гражданин смени гражданството си и придобие ново гражданство, дали е необходима промяна на името ще се преценява по закона на държавата, чието ново гражданство има той.
Според КМЧП името и неговата промяна могат да бъдат уредени от българското право, ако това бъде поискано от лице с обичайно местопребиваване в Република България.
В чл. 53, ал. 3 от КМЧП е предвидено, че защитата на името се урежда от правото, което е приложимо съгласно разпоредбите на глава 11 – „извъндоговорни отношения”.