Във връзка с дислокацията на военните подразделения преди години и във връзка със съкращенията в армията се е наложило преустановяване на военни съдилища. Преди една седмица (12.03) с промени в НПК се прие тяхната подсъдност по дела на служители на МВР. В основата бе идеята, че служителите на МВР вече са девоенизирани и техните дела не следва да се разглеждат от военни съдилища, а от общите съдилища. Ето защо навярно много скоро ще има основно преструктуриране на военните съдилища.
Военният съд се състои от военни съдии. Те притежават статут на магистрати, а техният чин се присъжда от министъра на отбраната. В този смисъл те имат двояк правен статут. От една страна на магистрати, а от друга на офицери.
И военният съд има ОС. То обхваща всички съдии от съда. Той има идентични правомощия с тези на ОС на окръжния съд. Военният съд се ръководи от председател. Неговият правен статут е сходен с този на председателя на Окръжния съд. Военният съд осъществява правораздавателна дейност по дела, определени му от НПК.