Значението на правните норми е заложено в самия закон (пр. : чл.46, ал.1 от ЗНА). Общият принцип в правораздаването е, че Съдът не може да откаже да правораздава, ако е сезиран.
Принципите нямат йерархия по между си, но понякога влизат в конфликт. Изборът на предимството е в ръцете на законодателя.
Основни принципи:
- Принцип на равнопоставеност на субектите – има две измерения – първото – чл.6 от Конституцията (всички хора се раждат свободни и с равни права, т.е. имат еднаква възможност да са носители на права); второто измерение е равенството пред закона – чл.19 от КБ – еднакви правни условия за стопанска дейност, т.е. еднаквите правни субекти да бъдат третирани по еднакъв начин.
- Свобода на участие в правния оборот – следствие от принцип 1; чл.19 от КБ – свобода на стопанска инициатива; чл.9 от ЗЗД – урежда свободата на договаряне.
- Принцип на правната сигурност в оборота – най-ясният изразител на този принцип е създаването на различни видове регистри, даващи информация за правните насоки. Т. нар. Имотен регистър – дава информация за правата върху определен имот, „първият по време – първият по право“, този, който се е вписал пръв е титуляр на правата; Търговски регистър – вписват се търговските дружества. Оповестително действие – щом е вписано в регистъра, то се смята за известно на трети лица. Всяко лице може да се позове на вписване, дори и на несъществено вписване; не можем да носим отговорност, ако информацията там е грешна. Невписани обстоятелства се считат за несъществуващи за третите добросъвестни лица.
- (базисен) Принцип на добросъвестността (чл.63 от ЗЗД) – всяка страна трябва да изпълнява своите задължения добросъвестно. Добросъвестността е общата мярка, съобразно която двете страни трябва да изпълняват задълженията си.
- Принцип на справедливостта – забрана за неоснователно обогатяване (чл. 59 от ЗЗД); намира израз в принципа за престациите (престация* – дължимото по договора). Справедливостта би била нарушена ако водата е 70ст. днес, а утре за тези 70ст. купуваме 3 води. Ако се промени едната/другата престация в хода на договора, се нарушава справедливостта.
- Принцип за забрана на злоупотребата с право – упражняване на правото така че се засяга правото на други лица (два подхода – чл.8, ал.2 от ЗЗД – частният интерес не може да се упражнява във вреда на публичния и чл.289 от Търговския закон – субективно право); злоупотреба има единствено, ако съществува намерение да се навреди на някого.