Като доброволна делба може да се приеме и споразумението по чл.51 СК, при развода по взаимно съгласие по чл.50 СК, когато съпрузите с това споразумение уреждат прекратяване на имуществените отношения между тях при установен от тях законов режим на общност.
В случаите на развод по взаимно съгласие с решението, с което съдът прекратява брака утвърждава и постигнатото споразумение за разделяне на общото имущество и професора счита, че в тези случаи влязлото в сила решение следва да бъде вписано съгласно чл.112 и следващите ЗС и Правилника за вписванията.
При доброволната делба, същата се счита за извършена в момента, в който подписите на страните бъдат нотариално удостоверени, а решението на съда при развода по взаимно съгласие влезе в сила.
Формата, която законът установява за доброволната делба не е само форма за нейното доказване, но и форма за валидност. Доброволната делба може да се извърши и при образуван процес за съдебна делба в случаите, когато бъде постигната съдебна спогодба.
Съдебната спогодба е уредена в чл.234 ГПК. Според този текст за всяка спогодба, която не противоречи на закона и на добрите нрави се съставя протокол, който се одобрява от съда и се подписва от него и от страните. Съдебната спогодба има значение на влязло в сила решение и не подлежи на обжалване пред по-горен съд. И в случаите на съдебна спогодба, Определението на съда, с което спогодбата се утвърждава следва да бъде вписано.