Производството по обжалване на ОиР напомня на касационното производство, защото АПК допуска някои ОиР на административни органи да бъдат оспорвани по този ред. За да отграничи това производство, тука е възприето, че жалбата с която се обжалват ОиР се нарича ЧАСТНА ЖАЛБА..
Предмет – уредено е в чл.229 и сл, на обжалване с частна жалба подлежат ОиР: 1- които преграждат по-нататъшното развитие на производството; 2- в случаите, изрично посочени в закона.
Срока за обжалване е 7 дневен срок (чл.230) от съобщаването на ОиР или ако е обявено в съдебно заседание, 7дневния срок тече от деня на заседанието. Когато се получи частна жалба съда изпраща препис на насрещната страна, която в 3 дневен срок има право да направи възражение и евентуално да направи писмени доказателства. За разлика от обикновената, частна жалба не спира изпълнението на обжалваното ОилиР, овен ако закона не изисква друго.
Компетентния съд е по-горния съд (Касационния съд). По начало частната жалба се разглежда в закрито заседания, освен ако съда не постанови друго. Ако отмени обжалваното определение или разпореждане, съдът сам разрешава въпроса по частната жалба. В това производство, ако има неуредени въпроси се опира до Касационното производство.
Сумиране - това е един особен вид съдебен контрол върху ОилиР, на такива, които спадат към една от 2 категории- спира се по нататъшното производство, или за които закона изрично посочва, че се оспорва с частна жалба.
Право имат заинтересованите засегнати лица с частна жалба. Тя трябва да отговаря на законовите изисквания.