Това са частноправни договори, обслужват движението на стоки и услуги до крайния потребител. Това е характерно за предмета на тези дог. – че имат един краен продукт, който се потребява от ФЛ за лични нужди, семейни, които са извън тяхната търговска и професионална дейност. Тези стоки не се влагат в едно по-нататъшно производство.
Страни
Търговецът и потребителите. По ЗЗП потребител – ФЛ, което потребява за свои нужди извън своята професионална и търговска дейност. Едната страна, потребителят, винаги е ФЛ. Дори при някои договори, които също могат да се отнесат към този вид може да участва като страна ЮЛ (туристически пакет) то е в качеството или на комисионер за сметка на други лица, или ще сключва договора в полза на трето лице.
Предмет
Стоки или услуги за лично потребление. Възможно е да са такива, които могат да се ползват и за професионални нужди. В този случай се взема предвид преобладаващото приложение. Професионално потребление, за да имаме трябва услугата или стоката да се влагат в производствения процес, в професионалната дейност. Разграничителен критерий – за какво ще се ползва. Но трябва да има и допълнителен критерий според Сукарева.
От правната уредба в законите могат да се извлекат принципите на правното регулиране на потребителските договори – принципи на потребителското договорно право:
1. нормите в потребителските закони уреждат фигурата на потребителя като информирано и просветено лице. Макар че цялата уредба в потребителските закони е по-благоприятна към потребителя;
2. принципът за автономия на волята се разгръща по-широко. Особено при тези договори, при които потребителят не е запознат за предмета, когато сключва договора. Дог., с който се предава временно ползване на недвижим имот. Предметът е такъв, че обектът не може да бъде подложен на оглед от потребителя. Дистанционните продажби – до сключване на договора между страните няма физически контакт. Уредено е правото на отказ от договора в определен срок без да се налага санкция;
3. принципът за отстраняване на информационната неравнопоставеност между двете страни на договора. Търговецът, който знае какъв продукт предлага, а потребителят в по-малка степен може да се запознае с продукта. Уреждат се преддоговорни и договорни задължения за предоставяне на информация на потребителя – при някои договори. Друг способ е рекламата. Реклама, която не е заблуждаваща, нито е сравнителна реклама, която да злепоставя конкурента.
4. Нов инструментариум, чрез който потребителят да се защитава – отказът от договора;
5. Уреждане в ЗЗП на неравноправните клаузи, вкл в потребителски договори. Изрично е посочено в закона, че ако неравноправна клауза е вкл в общи условия, то тези неравноправни клаузи се обявяват от закона за нищожни. Ако такива клаузи са вкл в други договори, които нямат потребителски характер, те ще бъдат валидни.
Пълната унификация, която се цели да се постигне в ЕС на базата на директивите ще бъде в областта на потребителските договори. Друга тенденция – да се създаде обща рамка, която да представлява един модел, но така няма да се стигне до пълна унификация.
СКЛЮЧВАНЕ НА ПОТРЕБИТЕЛСКИТЕ ДОГОВОРИ
Нито в европейското ПОП, нито в ЗЗП има общи правила относно скл на потребителските договори. Няма единна правна уредба за скл на потребителски договор. Различните директиви и закони съдържат собствени правила за скл на съответния договор. Така че се прилагат общите правила на ГП, освен ако за конкретен потр дог има специални изисквания в специален закона. В ЗЗП са уредени различни търговски практики които да се прилагат при скл на отделни потребителски договори, които имат по-особена характеристика – дог скл извън търговския обект, за дог скл от разстояние. Предвидено е в търговските практики – забрана за доставка на стоки и услуги без предварително искане от потребителя. Потребителят няма задължение да я върне. Така се получава неоснователно обогатяване, ако потребителят трябва да я върне. Получаването е различно от одобряването. Липсата на отговор от потребителя, когато му е направено предложение – не се приема за съгласие. Уредени са в ЗЗП и състави на нелоялни търговски практики, които противоречат или на добросъвестността или на професионалната етика или са агресивни търговски практики или се използват срещу податливи лица. уредени са и състави на подвеждащи търговски практики.
В повечето потребителски закони са уредени преддоговорни задължения. Тези задължения са преддоговорни информационни задължения – преодоляване на неинформираността, неравнопоставеността. Как се разграничава рекламата от преддоговорните задължения. Рекламата е адресирана до неопределен кръг от лица, а и не е толкова подробна. Преддоговорните задължения имат индивидуален адресат. При договорите скл от разстояние също предложението е насочено към неопределен кръг от лица. Преддоговорните информационни задължения са общи задължения. Например в директивата за скл на дистанционни договори са уредени два вида задължения преддоговорни – за информиране относно предмета на договора и за информиране относно скл на дог. В нашето ПОП същото. Задължения преди придобиване на стоката или услугата – за да реши дали да скл дог или не. Информираност за цената, количеството, срока на плащане, гаранция и др. в ЗЗП е предвидено че преддоговорната информация, която се дава трябва да е в писмен вид или по друг подходящ вид и да бъде разбираема. Средства за преддоговрна инфо представляват каталозите, етикирането на стоките. Това са общи задължения за преддоговрна инфо която са длъжни да дават търговците на потребителите. В отделните договори се уреждат специални задължения – дог за продажба извън търговския обект (търговецът трябва да информира потребителя за правото му да се откаже от дог в определен срок 7дн; трябва да е в писмен вид информацията; да бъде дадена при отправяне на предложението за скл на дог и най-късно до момента за скл на договора, ако не се даде такава информация се удължава срока в който потр може да е откаже от дог); дог за продажба от разстояние (преди скл на дог търговеца треа да предостави инфо относно самия доставчик, основните характеристики на продукта, цената, начина на плащане, правото на отказ от дог); дог за предоставяне на частично ползване на недвижим имот пред определен период от време (да се предостави писмена инфо, която да съдържа описание на недвижимия имот, какви услуги се скл в цената която се плаща). Дог за туристически пакет – нощувки, транспорт, паспортен режим. Закона за електронната търговия – чл. 14, задължение за потвърждаване на приемането, стъпките за скл на дог.
Сключване
Няма общи правила, но при всички потребителски договори – трябва да се постигне съгласие. Специални правила при скл на дог по електронен път – изисква се потвърждение за получаване предложението и приемането. Това потвърждение е равнозначно на приемане или пък е фактическо действие, две са хипотезите. При някои потребителски дог скл може да стане и чрез конклудентни действия – приема се стоката и се заплаща цената. При туристически пакет, таймшеринг и др. не е възможно.
Форма
Няма общи правила. Дог за турситически пакет, дог за предоставяне на частично право на ползване на недвижим имот и др. – трябва да е в писмена форма. За някои договори е предвидена писмена форма, но това не е общо изискване.