Правното положение на ЛС най общо представляват съвкупността от техните субективни права и задължения на които те са носители по време на изпълнение на наказанието.
чл. 75 ЗИН гласи че ЛС могат да се ползват от всички установени от законите права с изключение на :
- правата от които са лишени с присъда ;
- правата които са им отнети или ограничени изрично със закон или с др.нормативен акт и правата чието упражняване е несъвместимо с изпълнението на наказанието.
Подобна е разпоредбата на чл. 31 ал. 5 КРБ- на ЛС се създават условия за осъществяване на основните им права които не са ограничени от действието на присъдата.
Особености в правния статут на ЛС
а/ затворниците постъпват в местата за ЛС не само като носители на придобити вече субективни права и задължения, а като правоспособни правни субекти с възможности да придобиват нови права и да поемат нови задължения.
б/ Освен в/у правоспособността изпълнението на наказанието се отразява и в/у субектив. права на които осъдения е носител
– ЛС не могат да придобиват правата, елемент от съдържанието на онези ПОО, в които не могат да встъпват, поради това че правоспособността им е ограничена;
- ЛС не могат да упражняват правата които са им отнети с присъдата / тяхното отнемане не е резултат от ИН, а от осъждането /
-законът засяга пряко някои субект. права – избирателното право - не могат да упражняват нито едно право което изисква личното им присъствие и когато могат да се осъществяват само извън затвора / членство в полит.организации, семейно правни отношения/
в/ Специфични субект. права на ЛС –чл. 84 . Те не се придобиват от факта на извършеното престъпление, а от факта на настаняването им и задържането в места за ЛС. Органите на ИН поемат грижите за поддържане и запазване на здравното им състояние. Специфични права са им предоставени като стимул за участие във възпитателните мероприятия, право на безплатна храна, облекло ,обувки, спални принадлежности, лекарства, учебни пособия и помагала, два раб.дни им се зачитат за 3 дн. ЛС , право на свиждане, кореспонденция, колети, пари за лични нужди ,престой на открито, годишна почивка.
г/ Изпълнението на наказанието ЛС оказва голямо отражение в/у правните възможности на гражданина. Най съществените и многобройни ограничения на тези възможности са резултат от изолацията на осъдения от обществото. Др. част от правните възможности са ограничени изрично от закона да получават храна пратки и пари да харчат пари за лични нужди, да се срещат с когото и когато пожелаят, да престояват на открито.
д/ Забрани за лишението от свобода:
да внасят и държат при себе си забранени от администрацията предмети;
- да продават ,купуват, даряват и заменят помежду си вещи с които разполагат в затвора;
- да употребяват спиртни напитки , наркотични вещества , а на непълнолетните да пушат;
- да играят хазартни игри , да получават и притежават печатни и др. материали с порнографско съдържание;
- да провеждат митинги, групови протести, събрания които не са разрешение от администрацията.
Имат право да подават молби и жалби до органите / не подлежат на проверка /
е/ Задължения на ЛС – установено от закона – вид и мярка на дължимо поведение. Има 2 основни групи .
Общи за всички граждани – ограничената правоспособност на затворниците им пречи да встъпват в определени ПОО и водят до невъзможност да се придобиват и задълженията .
Изолацията води и до отпадане на някои от задълженията на свободните граждани – част от семейно правните задължения, задължението за отбиване на редовна военна служба.
Специфични задължения – да не се напуска мястото за изтърпяване на наказанието, да се участва в обществено полезен труд; да се участва във възпитателните мероприятия да се спазват установените правила – да се изпълняват точно разпорежданията на съответните длъжностни лица.
Заключение: Правното положение на ЛС се поставя като въпрос за различията м/у тях и свободните граждани по отношение на правоспособността, субективните права, правните възможности и задълженията им.
Права чл. 86 Престой на открито не по малко от 1 ч.; Кореспонденция, хранителни пратки – които подлежат на проверка от администрацията.; Парични суми за задоволявана на лични нужди; ползване на телефон ;
Задължения : чл. 96 – да изпълняват възложената от администрацията работа; да се грижат за опазване на имуществото ; да изпълняват точно разпорежданията и заповедите на съответните дл. лица .