Запазена част - частта от имуществото на наследодателя която законът запазва за низходящите, родителите, съпругът и с която наследодателя не може да се разпорежда чрез завещание или дарение.
Разполагаема част - част извън запазената.
Субекти на правото на запазената част - низходящи, родители, съпругът.
Размерът на запазената и разполагаемата част се определя в зависимост от броя на призованите към наследяване наследници.
1. Когато наследодателят не е оставил съпруг. Запазената част при едно дете или низходящите от него 1/2 запазена част; 1/2 разполагаема част При две или повече лица и низходящи от тях - 2/3 запазена част и 1/3 разполагаема част.
2 Когато наемодателя е оставил съпруг и низходящи. Запазената част на съпруга е равна на частта на всяко дете.
-при едно дете
3. Когато преживелия съпруг наследява сам запазената част е 1/2. Така е и когато той наследява заедно с наследници, нямащи право на запазена част /например братя, сестри,техните низходящи и възходящи от и степен и по-горна степен/.
По отношение на родителите или само преживелия от тях - запазената част е 1/3 . Когато наследодателят е оставил родители и низходящи, запазена част имат само последните, защото им изключвали родителите от наследяване по закон.
Възстановяване на запазена част: /зч/
Ако наследника имащ запазена част не може да я получи в пълен размер, защото има завещания или дарения, има право да иска, те да се намалят до степен необходима да се допълни запазената част. Прихващат се направените му дарения и завети. Трябва той да е приел наследството по опис, когато искът е срещу лица, които не наследяват по закон.
Размерът на разполагаемата част и запазената част се определя като се сформира единна маса от всички имоти и собственост на наследодателя в момента на смъртта му. Към това се включват даренията /без обичайните/ според стойността им /за недвижими имоти/ и времето на подаряването им /движими вещи/.
Намаляване на завещаните разпореждания става съразмерно без разлика между наследници и заветници.
След като се изчерпят завещанията се намаляват даренията /върви се от последните към първите/.
Когато наследодателя е завещал плодоползване или пожизнена рента с доход по-голям от запазената част, накърнените наследници имат 2 избора:
- да изпълнят завещаното разпореждане;
- да изоставят пълната собственост върху част равна на разполагаемата част;
Ако предмет на завета или дарението е недвижим имот и стойността на имота е по-голям от 1/4 от разполагаемата част, имотът остава изцяло в наследството, а надареният взема стойността на РС. Ако не е по-голям от 1/4 заветникът задържа имота и компенсира наследника с пари. Ако стойността на имота не е над РЧ + ЗЧ и надарения е наследник със запазена част може да задържи целия имот. Заветникът и надареният задължително връщат плодовете и имотите, над разполагаемата част и то от деня на смъртта на наследодателя.
Субективно право на възстановяване на запазената част се упражнява по исков път. Право на иск се погасява с общата 5 г. давност но ЗЗД. Срокът започва да тече от откриване на наследството когато се намаляват дарения, а ако се намаляват завещани разпореждания - от момента в който се упражнява правото по тях.
Исковете трябва да се предявят като се почне от последното отчуждение и се върви към предшестващите.