Пример: Промени свързани с териториалното устройство, с прекратяване на пътни мрежи и т.н. В този случай АО следва писмено да одобри споразумението. И в двата посочени случая това споразумение не следва да противоречи на закона. Следователно той се явява първа рамка, в която може да се слкючва споразумението. Целта на споразумението е процесуална икономия и по-бързо решаване безконфликтно на даден административен правен спор.
Процесуално икономически виждаме в това, че се спира органа, повече няма да отделя капацитет и се ликвидира възможността за евентуално съдебно обжалване. Споразумението може да се сключи само в определени срокове. Това може да стане до влизането на АА в сила, т.е. до неговото издаване и до изтичането на сроковете за неговото обжалване, както и до оспорването на акта до съда. Съществува формално изискване за форма. То трябва да бъде слкючено в писменна форма и да съдържа редица задължителни реквизити (елементи):
- обозначение на органа на ИВ, пред който той е сключено
- датата на сключването
- персонализация на страните
- предмет и съдържание
- име и подпис на длъжнастното лице и на съответните страни.
С оглед на пълна достоверност споразумението следва да бъде изчетено на страните като те изрично се подпишат за запознаването с него. Това е изрично необходимо, тъй като по този начин се приключва производството. В случай, че то засяга други органи то ще се сключи едва когато се вземе тяхното мнение или съгласие в зависимост от законовите изисквания. В случай, че такова липсва споразумението ще бъде недействително и то може да бъде оспорено пред съда. Споразумението има правната сила на АА. Ето защо то го замества и не е необходимо АО да издава нов АА по този проблем.