Едната група обхваща основанията, при които причината за прекратяване на ТД с предизвестие от РД е в РД.
1) ТД може да се прекрати при прекратяване цялата дейност на предприятието. Това основание се прилага, тъй като изчезва едната страна по ТД, поради което той не може повече да съществува. Необходимо е да е налице решение на съответния орган за преустановяване дейността на предприятието.
2) ТД може да се прекрати при прекратяване дейността на дадено организационно звено, но предприятието като правен субект продължава да функционира. Важно е закриваното звено да е било обособено в състава на предприятието и неговата структура. С решението си РД трябва да се произнесе относно частта от предприятието, която трябва да бъде закрита, и датата, от която трябва да стане. Закриването на съответната част от предприятието и преустановяването на работата в закритото звено правят неизбежно прекратяването на ТД-и с Р/С, работещи в него.
3) ТД може да се прекрати при съкращаване на щата. Съкращаването на щата означава намаляване или премахване за в бъдеще на отделни бройки в утвърдения общ брой на Р/С-те. Съкращаването на щата е необходимо да се извърши по начин, който да позволява да се запазят по-квалифицираните Р/С и се освободят ония от тях, които имат по-ниска квалификация и чиято дейност е по-малко ефективна за предприятието.
4) ТД може да се прекрати при намаляване обема на работата. Намаляването на обема на работата се изразява в намаляване количеството на произвежданата продукция, спадналия обем на стокооборота или недостиг на суровини, материали и енергия и т.н. Когато е налице намаляване обема на работата, РД преценява с каква част, в цялото предприятие или само в отделни негови звена и в кои от тях да намали броя на Р/С съобразно намаления обем на работата.
5) ТД може да се прекрати при спиране на работата за повече от 15 работни дни. Спирането на работата може да обхване както цялото предприятие, отделни негови звена, определени дейности, а така също и единични машини или работни места. ТД може да бъде прекратен и още в началото на спирането на работата, ако се предвижда, че то ще продължи повече от 15 работни дни.
6) ТД може да се прекрати при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако Р/С не отговаря на тях - макар Р/С да е имал необходимото образование и професионална квалификация при сключването на ТД, но изискванията за длъжността, за която е сключен, са се изменили съществено. Необходимо е промяната в изискванията за изпълнението на длъжността да има реален характер. Не може да бъде основание за прекратяване на ТД само изменението на наименованието на длъжността, без да се изменя съдържанието за нейното изпълнение.
7) ТД-и на служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат прекратени с предизвестие поради сключване на договор за управление на предприятието. Правото за прекратяване на ТД-и може да се упражнява спрямо определен кръг лица. Това са ръководителят на предприятието, заместниците на ръководителя и други лица, на които е възложено ръководството на трудовия процес, ръководителите на цехове, производства, отдели и т.н.
Другата група обхваща основанията, при които причината за прекратяване на ТД с предизвестие от РД е в Р/С.
1) ТД може да бъде прекратен при липса на качества на Р/С за ефективно изпълнение на работата. Липсата на качества може да се отнася до професионалното равнище или до личностната характеристика на Р/С. Неефективното изпълнение на работата трябва да се дължи на личните качества на Р/С, а именно, че квалификацията и подготовката му са недостатъчни за ефективното изпълнение на работата. Резултатите от работата могат да се изразяват в производство на некачествена продукция, в извършване на некачествени услуги и т.н.
2) ТД се прекратява, когато Р/С не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа. Необходимото образование за изпълняваната работа - това е изискване за необходимата степен и вид завършено образование. Липсата на необходимото образование и професионална квалификация се появява след сключване на ТД поради повишаване на изискванията за съответната длъжност.
3) ТД се прекратява, когато заеманата от Р/С длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен Р/С, заемал преди това същата длъжност. РД прекратява ТД на това основание при наличието на следните предпоставки:
а) да е бил уволнен Р/С от РД;
б) на освободеното място (длъжност) да е бил сключен ТД с друг Р/С;
в) уволненият Р/С да е възстановен от РД или с решение на съда, което да е влязло в сила. Ако не са налице тези условия, прекратяването на ТД е недопустимо, а ако е извършено, то е незаконосъобразно.
4) ТД се прекратява при обективна невъзможност на Р/С за изпълнение на ТД. Наличието на обективна невъзможност означава, че при създадената обстановка понататъшното изпълнение на ТД е невъзможно. Без значение са причините, които са довели до това. Важно и съществено е, че това са фактори, които са неподвластни на волята на Р/С. (напр. изземването на задграничния паспорт на даден моряк за задгранично плаване поради нарушение на паспортния режим).
Съгласно КТ - РД може да прекрати ТД, като отправи писмено предизвестие до Р/С. Предизвестието е волеизявление, с което едната страна по ТД прекратява договора, считано от един бъдещ момент. Този момент е денят на изтичането на срока на предизвестието. С изтичането на срока на предизвестието се прекратява ТПО. Предназначението на предизвестието е да се даде възможност на другата страна на ТД да се подготви за неговото прекратяване. Когато предизвестието се дава от РД, това значи Р/С да има време да си намери работа при друг РД или да си осигури доход от друга трудова дейност.
Продължителността на срока е различна за безсрочните и срочните ТД. За безсрочните ТД срокът е 30 календарни дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок. Страните могат да уговарят и срок, по-дълъг от 30 календарни дни, но не повече от 3 месеца. Продължителността на срока на предизвестието при срочните трудови договори е 3 календарни месеца, но не повече от остатъка от срока на договора. При срочните трудови договори законът не предвижда възможност за уговаряне на срока на предизвестието между страните.