Предизвестието се отправя до РД в писмена форма. То включва и определен срок, след изтичането на който ТД се прекратява. Продължителността на този срок е различна за безсрочните и срочните ТД. За безсрочните ТД срокът на предизвестието е 30 календарни дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок. Страните могат да уговарят и срок, по-дълъг от 30 календарни дни, но не повече от 3 месеца. Продължителността на срока на предизвестието при срочните трудови договори е 3 календарни месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.
При срочните трудови договори законът не предвижда възможност за уговаряне на срока на предизвестието между страните. Р/С е длъжен да спази целия срок на предизвестието. От това правило има две изключения:
1) съгласно КТ - страната, която има право да прекрати ТД с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение за неспазения срок на предизвестието. И в този случай основание за прекратяване на ТД е волеизявлението на Р/С.
2) съгласно КТ - страната, която е предизвестена за прекратяване на ТД, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, като дължи на другата страна обезщетение за неспазения срок на предизвестието.
Използването на това право от РД не означава, че в този случай ТД се прекратява от него. Основанието за прекратяване на ТД и в този случай е волеизявлението на Р/С. РД само променя момента, от който ТД престава да бъде в сила. Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден от получаването му от РД. Предизвестието може да се оттегли, ако Р/С съобщи на РД за това преди или едновременно с получаването му. След получаването му предизвестието може да се оттегли само със съгласието на РД. Това обаче може да стане само преди изтичането на срока на предизвестието. В момента на изтичането на срока и след това предизвестието не може да се оттегли и със съгласието на РД.