Законът установява два случая, в които се прекратява ТД:
1) невъзможността Р/С да изпълнява възложената му работа е следствие на заболяване, довело до трайно намалена работоспособност. Невъзможността да се извършва работа, както и степента на загубената работоспособност и възможността да се изпълнява друга работа трябва да бъдат установени. Установянето се извършва с експертно решение на лекарска комисия. По силата на издаденото експертно решение Р/С се трудоустроява на друга, подходяща за здравното му състояние работа. Когато липсва такава работа, ТД на Р/С се прекратява.
2) невъзможност да се продължи изпълнението на ТД поради здравни противопоказания. В този случай лицето не е загубило работоспособността си, но изпълнението на трудовата функция е невъзможно поради опасността, която създава боледуващият му организъм за околните или поради състояние на непоносимост към определени елементи от съществуващата работна среда. (напр. изпарения, осветление, вибрации и други). Невъзможността да се изпълнява дадената работа трябва да бъде установена с решение на лекарска комисия. За да се извърши прекратяването на ТД на това основание, трябва да липсва подходяща за състоянието на Р/С работа.
Определянето на длъжността за заемане по служебно правоотношение от държавен служител поражда невъзможността да продължи съществуването на сключения ТД, поради което той трябва да бъде прекратен. От момента на определянето на длъжността за заемане от държавен служител тя може да се заема само по служебно правоотношение. Прекратяване на ТД с изтичане на уговорения срок. Особеност на прекратяването на ТД на това основание е изискването на писмено волеизявление на РД за позоваването на изтеклия срок, който е прекратил договора. Завършване на определената работа е основание за прекратяване на ТД. Необходимо е да бъде констатирано, че работата е завършена. Това трябва да се направи по установения ред и от установени органи, ако има такива, или пък от самия РД. След като е направена тази констатация, РД трябва да съобщи писмено на Р/С, че работата е вече завършена. Съобщението е достатъчно, за да се счита договорът за прекратен. ТД се прекратява със завръщане на замествания работник или служител. За целта РД трябва да издаде заповед за прекратяване на ТД, която се връчва на заместника. Договорът се прекратява в момента на връчване на заповедта. Смъртта на лицето, с което Р/С е сключил ТД с оглед на личността му, е основание за прекратяване на ТД. Законодателят допуска възможността ТД да бъде сключен между Р/С и РД - ФЛ. Ако договорът е сключен с оглед личността на РД, съществуването на договора е безпредметно след смъртта на РД. Поради това той се прекратява със смъртта на РД. Смъртта на Р/С е основание за прекратяване на ТД.
Задълженията на Р/С имат личен характер и те не могат да се изпълняват от друго лице вместо Р/С по съответния ТД, както и не могат да се наследяват. Поради това със смъртта на Р/С се прекратява ТД между него и РД. При всички общи основания, никоя от страните не дължи на другата страна обезщетение за недадено предизвестие, както и никоя от страните не дължи на другата страна и обезщетение за недадено предизвестие. РД може да предложи по своя инициатива на Р/С прекратяване на ТД срещу обезщетение. Ако Р/С не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.