Като понятие основанието за прекратяване на ТД може да има различно значение:
1) Под „основание за прекратяване на ТД" се разбира определен факт или определена съвкупност от факти, които създават право или задължение да се прекрати ТД. В едни случаи основанието за прекратяване на ТД създава само право той да бъде прекратен. Тогава страната, в полза на която се създава правото, може да се възползва от него и да прекрати договора, но може и да не се възползва от него и да не го прекрати. В други случаи основанието за прекратяване на ТД установява задължение за РД да прекрати договора. В такива случаи РД няма право на преценка. Той е длъжен да прекрати ТД.
2) Под „основание за прекратяване на ТД" се разбира волеизявлението, с което ТД се прекратява. Волеизявлението е основание за прекратяване на ТД тогава, когато страната по договора има право да го прекрати по своя свободна преценка, без да е необходим някакъв друг факт, от който страната да черпи такова право. За да може волеизявлението да прекрати ТД, то трябва да отговаря на определени изисквания: *Трябва да бъде направено от лицето, което по закон има право да го направи - от една страна, това е Р/С, който може да прекрати договора само със свое лично волеизявление, от друга страна, това е РД; * Трябва да посочва и основанието за прекратяване на ТД; * Трябва да бъде в писмена форма. С устно волеизявление ТД не може да бъде прекратен. Писменото волеизявление трябва да бъде отправено до другата страна по ТД. Това е необходимо, за да може тя да получи и узнае волеизявлението.
3) Основанието за прекратяване на ТД може да бъде и юридическо събитие. Например смъртта на Р/С. С извършването на прекратяването на ТД веднага или в по-късен момент ТД престава да бъде в сила. Прекратява се ТПО между Р/С и РД.
Прекратяването на ТД поражда и други правни последици:
1) задължението за взаимно уреждане на въпроси от имуществен характер, като например изплащане на Р/С на трудовото му възнаграждение за времето до деня, от който насетне ТД престава да бъде в сила; уреждане на получени от Р/С аванси; връщане от Р/С на РД повереното му имущество и др.
2) задължението на РД да оформи прекратяването на ТД. Това задължение обхваща от една страна, да впише в трудовата книжка на Р/С данните относно прекратяването на договора, от друга страна, да му предаде трудовата книжка.
Основанията за прекратяване на ТД са систематизирани в КТ според страната, която прекратява договора – Р/С или РД. Вътре тази система е изградена според това дали ТД се прекратява с предизвестие или без предизвестие. Една група се означава като общи основания за прекратяване на ТД. При всички основания от тази група договорът се прекратява без предизвестие.
Системата за прекратяване на ТД обхваща пет групи основания:
1) - общи основания за прекратяване на ТД;
2) - прекратяване на ТД от Р/С с предизвестие;
3) - прекратяване на ТД от Р/С без предизвестие;
4) - прекратяване на ТД от РД с предизвестие;
5) - прекратяване на ТД от РД без предизвестие.