Платеният годишен отпуск се разрешава на Р/С наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърдения от РД график през календарната година, за която се полага. В началото на всяка календарна година РД утвърждава график за ползването на платения годишен отпуск от Р/С-те. Графикът трябва да се изготви по такъв начин, че да се даде възможност на всички Р/С да ползват платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага. Р/С-те, които работят на непълно работно време, имат право на платен годишен отпуск пропорционално на времето, което им се признава за трудов стаж.
Ползването на платения годишен отпуск се осъществява при условията на разрешителен и уведомителен режим. Разрешителният режим се характеризира с това, че за да се ползва платеният годишен отпуск, е необходимо писмено искане на Р/С във вид на заявление и издадена писмена заповед от РД, с която се разрешава ползването на отпуска. РД е длъжен да разреши ползването на отпуска на Р/С, когато той е поискан за периода, посочен в графика, освен ако ползването му е отложено за следващата календарна година поради важни производствени причини. Но в тези случаи за следващата календарна година се отлага ползването на част от платения годишен отпуск в размер не повече от 10 работни дни. Р/С може да започне ползването на платения годишен отпуск само след наличието на издадена писмена заповед от РД.
Уведомителният режим за ползване на платения годишен отпуск се изразява в това, че РД има право да предостави отпуска на Р/С без негово писмено искане или съгласие. Той се прилага в случаите:
1) по време на престой повече от 5 работни дни.
2) при ползване на отпуска едновременно от всички Р/С, предвидено в нормативен акт, в КТД или в правилника за вътрешния трудов ред.
3) в случай че Р/С не е поискал отпуски до 5 работни дни след определената в графика начална дата за ползването му.
В случаите, когато РД не е разрешил ползването на отпуска за периода, посочен в графика за ползването на платения годишен отпуск, Р/С има право сам да определи времето за ползването му, като уведоми за това РД писмено поне две седмици предварително. По принцип започналото ползване на платения годишен отпуск не може да се прекъсва. Изключенията има в случаите, когато по време на ползването му на Р/С бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск или при наличието на взаимно съгласие между страните по ТПО. Причините за прекъсването на отпуска могат да бъдат най-различни.
Правото на Р/С на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на 2 години от края на годината, за която се полага този отпуск. Когато ползването на платения годишен отпуск е отложено поради ползване на отпуск за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване или отглеждане на малко дете, правото на Р/С на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на 2 години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му. При прекратяване на ТПО Р/С има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година, който се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, който е бил отложен. За времето на ползване на платения годишен отпуск РД заплаща на Р/С възнаграждение.