Изчисляването на РВ означава да се определи броят на работните часове. Те трябва да бъдат равни на установената за тях продължителност според вида на РВ. Изчисляването на РВ се извършва на подневно и сумирано.
При подневното изчисляване на РВ се отчита времето, което Р/С отработва в течение на всеки работен ден. Продължителността на РВ трябва да съответства на законоустановената или договорно установената норма часове на работния ден. Подневното изчисляване и отчитане на РВ като правило се прилага в предприятията, където Р/С-те осъществяват своята трудова функция на едносменен, двусменен и трисменен режим на работа.
При сумираното изчисляване и отчитане на РВ установената продължителност на работния ден се спазва средно за един по-продължителен период от време. В тези случаи през определени дни е допустимо продължителността на РВ да бъде по-голяма, а през други - по-малка. В крайна сметка средноаритметичното число работни часове за съответния период трябва да бъде равно на продължителността на РВ за един работен ден, установена като нормално РВ за съответния Р/С. Сумирано изчисляване на РВ се прилага по преценка на РД в производства и дейности, в които условията на труд не позволяват подневно изчисляване, например в транспорта и строителството. Нормата РВ се установява с графика на работа. Времето, което средно за отчетния период надвишава установената продължителност на работния ден при сумираното изчисляване, е извънреден труд. Сумираното изчисляване на РВ може да бъде седмично, месечно или за друг календарен период, но не по-дълъг от шест месеца. Сумирано изчисляване на РВ не се допуска за Р/С-и с ненормиран работен ден. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на РВ може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа.