Най-разпространената класификация за делението на ТД-и на отделни видове е в зависимост от времетраенето на договора. На тази основа ТД-и се делят на ТД-и за неопределено време (безсрочни ТД-и) и срочни ТД-и.
ТД за неопределено време - се сключва от неговите страни, без да се определя срокът на времетраенето му. Затова този вид ТД-и се наричат безсрочни ТД-и. Действието на този вид ТД продължава в течение на неопределено време, докато Р/С или РД в установените от закона основания не го прекратят. В случаите, когато Р/С и РД не са уговорили друго, т.е. дали ТД е за неопределено време или е срочен, КТ разпорежда, че ТД се смята сключен за неопределено време. Съгласно КТ - ТД, сключен за неопределено време, не може да се превръща в договор за определен срок, освен при изричното желание на Р/С, изразено в писмена форма.
Срочни ТД-и - са такива договори, които съдържат клаузата срок. Тази клауза изрично трябва да бъде уговорена от страните и включена в съдържанието на ТД, ако те желаят да ограничат във времето действието на трудовоправната си връзка. Срочните ТД-и винаги имат ограничено време на действие. Срочните ТД-и са изчерпателно изброени в КТ.
1) ТД за определен срок. Срокът на този вид ТД не може да бъде по-дълъг от 3 години. При сключването на такъв вид ТД страните трябва да постигнат съгласие и да посочат в договора точно неговия срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, но може да бъде по-кратък от 3 години. Изключение от това правило се допуска само ако такава по-дълга продължителност е предвидена в закон или в акт на МС.
2) ТД за завършване на определена работа. Срокът на този вид ТД е определяем. Това обстоятелство зависи от характера на работата, поради което страните трябва да определят работата и нейния обем, която е предмет на ТД. Законът не определя както минималната, така и максималната продължителност на времетраенето на този вид ТД-и.
3) ТД за заместване на отсъстващ Р/С. При сключването на този вид ТД лицето, което ще бъде прието за заместник, трябва да отговаря на изискванията за заемането на тази длъжност. Този вид ТД се характеризира с клаузата за определяем срок. За сключването на този вид ТД е необходимо отсъствието на замествания Р/С да е за продължително време. В ТД на заместника трябва да се посочи, че договорът действа до завръщането на работа на замествания Р/С. Следователно продължителността на ТД зависи от продължителността на отсъствието на замествания Р/С.
4) ТД за работа на длъжност, която се заема с конкурс. Този вид ТД се сключва за времето, докато длъжността бъде заета въз основа на конкурс. Това е длъжност, която е определена за заемане с конкурс. Когато обявеният конкурс приключи безуспешно, в такива случаи ще се проведе следващ конкурс за заемане на длъжността, определена и обявена за конкурсна, докато бъде заета въз основа на конкурс. Продължителността на този вид ТД зависи от продължителността на времето, през което съответната конкурсна процедура продължава, а именно докато бъде заета въз основа на конкурс.
5) ТД за определен мандат. В случая понятието „мандат" се употребява като период от време, през който служителите подпомагат изпълнението на функциите на съответния орган, за който е установен мандат. Органът, за който е предвиден мандатът, може да бъде както държавен, така и недържавен, например председател на политическа партия или сдружение. След като изтече мандатът, определен за съответния орган, се прекратяват и ТД-и със служителите, обслужващи този орган.
Съгласно КТ - основанията, при наличието на които могат да се сключват ТД-и за срок до 3 години, са: а) за изпълнение на временни работи и дейности; б) за изпълнение на сезонни работи и дейности; в) за изпълнение на краткотрайни работи и дейности. В посочените в КТ основания за сключване на ТД за срок не повече от 3 години съответните основания трябва да бъдат посочени в ТД на Р/С. Продължителността на срока на ТД-и за изпълнение на временни, сезонни и краткотрайни работи, е определяема, т.е. до завършване на работите.
ТД със срок за изпитване. ТД със срок за изпитване е предназначен да се провери годността на Р/С за изпълнението на работата, за която той кандидатства, както и когато Р/С желае да провери дали работата, за която иска да сключи ТД с РД, е подходяща за него. Клаузата срок за изпитване може да бъде изрично уговорена в ТД в полза на РД или в полза на Р/С или в полза на двете страни. В случаите, когато в ТД не е посочено в чия полза е клаузата срок за изпитване, се приема, че срокът за изпитване е уговорен в полза на двете страни. Продължителността на срока за изпитване е до 6 месеца, считано от деня на постъпване на работа на Р/С. Страните по ТД могат да уговорят и по-кратък от 6 месеца срок за изпитване, който да бъде изрично посочен в ТД. Страните по ТД нямат право да превишават законоустановения максимален шестмесечен срок за изпитване. За една и съща работа с един и същ Р/С в едно и също предприятие ТД със срок за изпитване може да се сключва само веднъж. ТД със срок за изпитване може да се прекрати без предизвестие от страната, в чиято полза е уговорено изпитването, във всеки момент до изтичане на срока за изпитването. ТД се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен без предизвестие до изтичане на срока за изпитване от страната, в чиято полза е уговорено изпитването. Страните могат окончателно да сключат ТД и през времето, докато продължава изпитването, ако страната, в чиято полза то е уговорено, смята, че изпитването е преминало успешно и не е необходимо да се изчаква изтичането на целия срок. В такива случаи окончателното сключване на ТД трябва да стане изрично и да се извърши в писмена форма.
Групов (екипен) ТД. Съгласно КТ - ТД може да се сключи и с група лица както непосредствено, така и чрез упълномощен от тях представител. Това е т.нар. групов (екипен) ТД. Той се отличава от обикновения ТД по това, че се сключва чрез представител. Представителството на водача на групата (бригадир, отговорник и т.н.) е ограничено и се изчерпва със сключването на ТД. Представителят на всички лица, които участват в групата (екипа), представя на РД списък на лицата, от името на които сключва ТД. Всички лица от групата (екипа) трябва предварително да са положили подписа си срещу трите си имена в списъка. Върху основата на този единствен ТД се създават ТПО-я между РД и всеки работник - член на групата (екипа). Всеки работник от групата (екипа) има право да действа за изпълнението на условията, включени в съдържанието на ТД, само от свое име. При този вид ТД работниците - членове на групата (екипа), могат да се заместват един друг поради естеството на извършваната работа. Груповият (екипният) ТД най-често се използва в горското и селското стопанство за изпълнение на определена работа.
Договор за ученичество (ДУ). ДУ има за предмет придобиването на квалификация по определена професия или специалност. С ДУ РД се задължава да обучи ученика в процеса на работата по определена професия или специалност, а ученикът се задължава да усвои тази професия или специалност. При ДУ обучението се извършва в процеса на работата. Това означава, че за да се осъществи обучението, е необходимо ученикът да предостави своята работна сила на РД за изпълнение на определена трудова функция. Без това не би могло да се извърши обучението. Видът на работата се определя с трудовата функция, за която трябва да се обучи ученикът. По своята правна същност ДУ е вид ТД. В сравнение с обикновения ТД РД като страна по ДУ поема допълнителни задължения спрямо ученика и преди всичко да го обучи в процеса на работата по определена професия или специалност. От своя страна едно от основните задължения на ученика се изразява в това в процеса на работата и в границите на работното време да усвои професията или специалността.
ТД-и за допълнителен труд. ТД-и за допълнителен труд са особени видове договори, защото предпоставят съществуването на основно ТПО. Основно ТПО ще е налице, когато Р/С изпълнява уговорената трудова функция на пълно работно време. Разпоредбите на КТ забраняват сключването на ТД за допълнителен труд: а) за Р/С-и, които работят при специфични условия и рискове за живота и здравето им; б) за Р/С-и, които са определени в закон или в акт на МС. Максималната продължителност на работното време по ТД за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното ТПО при подневно изчисляване за Р/С, ненавършили 18-годишна възраст не може да бъде повече от 40 часа седмично, а за навършили 18-годишна възраст - повече от 48 часа седмично. При изричното им писмено съгласие Р/С-те могат да работят и повече от 48 часа седмично. За тази цел те дават писменото си съгласие на РД, при когото работят по ТД за допълнителен труд. ТД-и за допълнителен труд са два вида - ТД за допълнителен труд при същия работодател и ТД за допълнителен труд при друг работодател. ТД за допълнителен труд при същия работодател. Този вид ТД за допълнителен труд предпоставя наличието на основно ТПО между Р/С и същия РД. Основно е това ТПО, което е за пълно работно време на Р/С. С ТД за допълнителен труд при същия РД, от една страна, може да се уговаря само работа, която е извън трудовите задължения на Р/С по основното му ТПО. От друга страна, уговорената работа по ТД за допълнителен труд трябва да се извършва извън установеното за Р/С работно време по основното ТПО. Когато предприятието има нужда от извършване на работа, която е предмет на ТД за допълнителен труд, и РД разполага с парични средства за трудово възнаграждение на Р/С, може да се сключи ТД за допълнителен труд с даден Р/С. Работното време на Р/С по ТД за допълнителен труд може да се изчислява подневно или сумирано. Това зависи от характера на извършваната работа. Необходимо е в ТД за допълнителен труд да се уговори продължителността на работното време и неговото разпределение.
ТД за допълнителен труд при друг работодател. Р/С може да сключва ТД-и и с други РД-и извън установеното за него работно време по основното ТПО, освен ако не е уговорено друго в основното му ТПО. При ТД за външно съвместителство между страните се договарят необходимите условия. Уговарянето на продължителността на работното време и неговото разпределение в ТД за външно съвместителство е едно от необходимите договорно установени условия. Законодателят дава възможност на Р/С да сключва и повече от един ТД за външно съвместителство. За РД, който ще е страна по ТД за външно съвместителство, не е необходимо наличието на предварително писмено съгласие от РД, при когото Р/С работи по основно ТПО, с оглед действителността на ТД за външно съвместителство. ТД за външно съвместителство може да бъде сключен като срочен или за неопределено време в зависимост от постигнатото съгласие между страните, тъй като в закона няма ограничения за това.
ТД за работа през определени дни от месеца. ТД може да се сключва и за работа през определени дни от месеца, като това време се признава за трудов стаж. Този вид ТД-и могат да се сключват както при наличието на основно ТПО, така и без наличието на такова. ТД за работа през определени дни от месеца може да се сключва както за неопределено време, така и като срочен. Законодателят при този вид ТД-и не ограничава месечната норма работни часове, както и броя на работните дни от месеца. Той поставя само изискването за работа през определени дни от месеца. По такъв начин се предоставя свобода на страните по ТПО и с оглед нуждите на РД да се договорят за работа в определени дни от месеца. ТД за работа през определени дни от месеца може да се сключва по два начина, но задължително в писмен вид. Единият начин е за работа през точно определени дни от месеца на пълно работно време, изразено в часове на тези работни дни. Другият начин е за работа на част от законоустановеното работно време, изразено в часове, през определени дни от месеца. Превръщане (трансформиране) на срочен ТД в договор за неопределено време.
Съгласно КТ - ТД, сключен за определен срок, се превръща (трансформира) в договор за неопределено време при съвкупното наличие на следните предпоставки: 1) да е налице действителен ТД за определен срок; 2) определеният срок на ТД да е изтекъл; 3) Р/С да е продължил да работи пет или повече работни дни след изтичане на уговорения в ТД срок; 4) през времето, когато Р/С е работил след изтичането на определения в ТД срок, да не е направено от РД писмено възражение срещу продължаването му на работа. Възможно е РД предварително да издаде писмена заповед за прекратяване на ТД, считано от деня на изтичането на уговорения срок. Наличието на такава писмена заповед освобождава РД от задължението да прави писмено възражение. 5) необходимо е длъжността, на която продължава да работи Р/С, да е вакантна. Срочният ТД за заместване на отсъстващ Р/С, може да се превърне в ТД за неопределено време при кумулативното наличие на посочените горе предпоставки за трансформирането на сключения срочен ТД, ако ТД със замествания Р/С се прекрати през времето на заместването му.