Трудовото правоотношение (ТПО) установява юридическата връзка между РД и Р/С, по която Р/С се задължава да предостави работната си сила на РД за изпълнение на уговорената между тях трудова функция, а РД се задължава да осигури на Р/С безопасни и здравословни условия на труд и да му заплаща трудово възнаграждение.
ТПО се характеризира с редица белези:
1) личен характер - уговорената трудова функция трябва да се изпълнява лично от Р/С. Той е носителят на работната сила и не може да бъде заместен от друго лице при изпълнението на трудовата функция.
2) ТПО е двустранно. От едната страна е РД, а от другата – Р/С. За двете страни възникват насрещни права и задължения. Общото изискване за придобиването на качеството на Р/С е трудовата дееспособност на лицето. Трудовата дееспособност се изразява в способността на лицето да придобива права и да поема задължения, свързани с предоставянето на работната сила на РД. Трудовата дееспособност съгласно КТ настъпва с навършването на 16-годишна възраст на лицето. От този момент насетне ФЛ-а могат да бъдат страна по ТПО-я, без да е необходимо съгласието на техните родители или попечители. По изключение трудовата дееспособност може да възникне до навършване на 15-годишна възраст, както и при навършени 15, но ненавършени 16 години. Не могат да бъдат субекти на ТПО-я лица, които са поставени от съда под запрещение. Р/С - това е трудово дееспособно ФЛ, което предоставя работната си сила на РД срещу трудово възнаграждение. Работникът като страна по ТПО полага предимно физически труд, а служителят - предимно умствен труд. В ТПО страната, на която Р/С предоставя работната си сила, е РД. РД е всяко ФЛ, ЮЛ (предприятие, учреждение, организация, кооперация, заведение, дружество и др.), което самостоятелно наема работници или служители по ТПО. В случаите, когато РД е ФЛ, то трябва да е граждански дееспособно, т.е. да е навършило 18-годишна възраст, и да не е под запрещение. Когато РД е ЮЛ, това му качество трябва да е придобито по установения за тази цел ред в действащото законодателство.
3) ТПО е продължаващо се.. ТПО не се прекратява с изпълнението на едно задължение, защото то не се свежда до едно право и до едно насрещно задължение, а се състои от повече права и задължения. Правата и задълженията на страните не могат да бъдат осъществени с еднократни действия. Тяхното осъществяване изисква постоянно извършване на едни или други действия през определеното работно време.
4) ТПО винаги е възмездно. За труд, положен от Р/С, РД му дължи възнаграждение.
Съдържанието на ТПО включва съвкупността от насрещни права и задължения на РД и на Р/С. Р/С има две основни групи задължения: да предоставя работната си сила на РД за изпълнение на определена трудова функция и да спазва установената трудова дисциплина (това са задълженията за точно и добросъвестно изпълнение на работата, за спазване на работното време, опазване имуществото на работодателя и др). РД също има две основни групи задължения: Той трябва да осигури на Р/С условия за изпълнение на работата. РД трябва да осигури на Р/С работата, която е определена при възникване на ТПО; работно място и условия в съответствие с характера на работата; безопасни и здравословни условия на труд и др. РД има задължението да плаща в установените срокове на Р/С уговореното възнаграждение за извършената работа. Основания за възникване на ТПО.
Основанията за възникване на ТПО-я са предвидени в КТ. Това са:
а) трудов договор;
б) избор
в) конкурс.
При трудовия договор ТПО възниква при съвпадане на насрещните волеизявления на РД и Р/С. Още при възникването на това правоотношение страните уговарят необходимите за учредяване на ТПО условия. При избора и конкурса възникването на ТПО е свързано освен с РД и Р/С, с участието и на други субекти (комисия за провеждане на конкурса и избирателното тяло).