КТД се вписва в специален регистър в инспекцията по труда, в района на която е седалището на работодателя. Когато работодателите имат седалища в различни райони, вписването се извършва в една от инспекциите по труда. КТД-и с отраслово и национално значение се вписват в Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда". Вписването се извършва въз основа на писмено заявление на всяка от страните в едномесечен срок от получаването му от инспекцията по труда. Към заявлението се прилага подписан от страните екземпляр от КТД и електронен образ на документа. Вписването в специалния регистър има доказателствено значение за органа, пред който е отнесен за разрешаване възникналият спор за изпълнението на включените в КТД задължения. КТД влиза в сила от деня на сключването му, доколкото в него не е уговорено друго. Целесъобразно е страните да посочат в КТД и дата, от която той като цяло или отделни негови клаузи влизат в сила.
Действие на КТД по отношение на лицата. КТД има действие спрямо работниците и служителите, които са членове на синдикалната организация, страна по договора. КТД се прилага към тях на основание членуването им в тази организация и от момента на влизането в сила на договора, тъй като представителството и защитата на интересите, която синдикалната организация осъществява, се отнася преди всичко за нейните членове. Съгласно КТ работниците и служителите, които не членуват в синдикалната организация - страна по КТД, могат да се присъединят към сключения КТД от техния работодател с писмено заявление до него или до ръководството на синдикалната организация, която е сключила договора, при условия и по ред, определени от страните по договора. Работодателят е длъжен да информира всички работници и служители за КТД-и, сключени в предприятието, по отрасли, браншове или общини, с които е обвързан, и да държи на разположение на работниците и служителите техните текстове.
Отговорност за неизпълнение на КТД. При неизпълнение на задълженията по КТД искове пред съда могат да предявят страните по него, както и всеки работник или служител, спрямо когото КТД се прилага. Неизпълнението се отнася до конкретни задължения на страните по договора. Синдикалната организация, страна по КТД, може да предяви иск, когато неизпълнението на задълженията на работодателя по КТД се отнася за всички или за голяма група работници и служители, както нейни членове, така и тези, които са се присъединили към договора. Отделният работник или служител, към който се прилага КТД, може да предяви иск, когато неизпълнението на задълженията по КТД е спрямо него. Решенията на съда по искове, предявени индивидуално от работника или служителя, имат действие само по отношение на него. Законодателят предоставя право на всяка от страните по договора, както и всеки работник или служител, спрямо когото КТД се прилага, да предявят иск пред съда за обявяване на недействителност на КТД или на отделни негови клаузи, ако противоречат на закона или го заобикалят.