Правната уредба на общото събрание на работниците и служителите (ОСРС) (събранието на пълномощниците) се съдържа в разпоредбите на КТ. ОС се състои от всички работници и служители в предприятието, независимо от служебното положение на работника или служителя и характера на изпълняваната от него работа, както и от синдикалната му принадлежност. ОСРС не подменя синдикалните организации в предприятието, а съществува паралелно с тях. Те са две самостоятелни форми на представителството на работниците и служителите в предприятието. ОСРС не дублира дейността на синдикалните организации в предприятието. Докато членуването в синдикална организация е доброволно, по вътрешно убеждение на работника или служителя, то включването на всички работници и служители в ОС е законоустановено, т.е. те по право са негови членове. ОС действа като такова, когато в него непосредствено участват всички работници и служители в предприятието. Това е възможно, когато колективът от работници и служители не е голям, всички работници работят на едно и също място в една и съща работна смяна и т.н. Когато обаче организацията на труда, например сменен режим на работа в предприятието или други причини, като например броят на работниците и служителите е голям, работят в териториално отдалечени поделения на предприятието, не позволяват функционирането на общо събрание, тогава по инициатива на работници и служители или на работодателя може да се създаде събрание на пълномощниците. Събранието на пълномощниците се състои от представители на работниците и служителите, избрани от общите събрания в структурните звена на предприятието за определен срок, като например цехове, участъци и др. Нормата на представителство се определя в зависимост от общия брой на работниците и служителите и от възможностите на работодателя да осигурява помещение за провеждане на събранието на пълномощниците.
На ОСРС са предоставени редица правомощия.
1) само да определя реда за своята работа.
2) алтернативна възможност за неговото свикване:
а) от работодателя, или
б) от ръководството на синдикалната организация, или
в) по инициатива на не по-малко от една десета от работниците и служителите (пълномощниците) от предприятието.
3) за необходимия кворум (присъствието на определен брой работници и служители) да приема валидни решения.
4) да приема решенията с обикновено мнозинство от присъстващите, доколкото в КТ, в друг закон или устав на обществена организация или сдружение не е предвидено друго. ОСРС само определя реда за своята работа. Този ред включва например въпросите за избора на председателя на събранието, т.е. дали изборът да се произведе с тайно или явно гласуване и т.н. Законодателят въвежда изискването, съгласно което ОС ще бъде редовно, ако на него присъстват повече от половината от работниците и служителите (пълномощниците). Това изискване има важно значение с оглед действителността на приетите от ОСРС решения.
Правомощия на представителите на работниците и служителите. Представителите на работниците и служителите имат следните основни права: да бъдат информирани от работодателя по начин, който им позволява да оценят евентуалното въздействие на предвидените от компетентните органи мерки; да изискват от работодателя да им предостави необходимата информация, ако това не е направено в определените срокове; да участват в процедури по консултиране с работодателя и да изразят становището си по предвидените от компетентните органи мерки, което да се отчете при вземането на решение; да изискват срещи с работодателя в случаите, когато се налага да го информират за поставените от работниците и служителите въпроси; на достъп до всички работни места в предприятието или поделението на предприятието; да участват в обучение във връзка с упражняване на техните функции. Представителите на работниците и служителите имат две основни задължения.
1) да информират работниците и служителите:
а) за получената информация от работодателя;
б) за исканията до работодателя да им предостави необходимата информация, когато това не е направено в определените срокове;
в) за резултатите от проведените консултации с работодателя;
г) за резултатите от проведените срещи с работодателя относно поставените му въпроси от работниците и служителите.
2) представителите на работниците и служителите са длъжни да не разгласяват и да не използват за своя сметка или за сметка на трети лица информацията за евентуалното въздействие на предвидените от компетентните органи мерки и друга необходима информация, която им е предоставена от работодателя с изискване за поверителност, докато са представители на работниците и служителите, както и след преустановяване на функциите им.